Zespół Tańców Ludowych „Janosik” z Filadelfii (USA)
Rok przyznania nagrody:
1976
Kategoria:
Kategoria IV. Zespoły folklorystyczne
Dziedzina:
Taniec. Muzyka. Śpiew
Region:
Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Filadelfia
Zespół Tańców Ludowych „Janosik” z Filadelfii powstał w 1971 roku. Od początku prezentował wysoki poziom artystyczny. Począwszy od pierwszych występów zyskał również dużą popularność, którą zawdzięczał pracy i dyscyplinie wszystkich tancerzy.
Celem przyświecającym członkom grupy od momentu jej powstania była promocja polskiego folkloru w środowisku amerykańskim oraz pokreślenie złożoności i odmienności kulturowej różnych grup narodowościowych. Dzięki temu zespół pielęgnował również polskie obyczaje ludowe i dbał o to, by przetrwały. W jego repertuarze znaleźć można m.in. krakowiaka, kujawiaka, mazura, oberek opoczyński i wiele innych tańców z różnych regionów Polski.
Założycielem, pierwszym kierownikiem i choreografem grupy był dr Morley Leyton, który zdobywał wykształcenie między innymi na prestiżowej uczelni Juilliard School of Music w Nowym Jorku oraz w szkole baletowej Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Zastąpiła go Wanda Olszewska, a po niej pieczę nad zespołem przejęła doświadczona i znana w świecie nauczycielka tańca – Monique Legaré.
W skład zespołu weszli studenci uczelni filadelfijskich, których połączyło umiłowanie polskiego folkloru, a zwłaszcza pieśni i tańca. Istotne jest to, iż nie zawsze wywodzili się oni z polskich rodzin. Aby podnieść swoje kwalifikacje, członkowie „Janosika” uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez tancerzy polskich zespołów folklorystycznych – „Mazowsza” i „Śląska”.
Na ponad czterdziestoletnią historię „Janosika” składają się liczne występy i koncerty, m.in. podczas festiwali folklorystycznych w USA (m.in. w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Filadelfii) i w Kanadzie, a także wizyty w Polsce (m.in. kilkakrotny udział w Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie; w 1972 zespół zdobył w Rzeszowie nagrodę dla najlepszego zespołu amerykańskiego).
Opracowała Justyna Dąbrowska